detox zelenina ovoce smoothie

4 ZAJÍMAVÉ TIPY, JAK NA JARNÍ DETOXIKACI ORGANISMU

Detoxikace organismu. Zní to složitě a náročně, ovšem ve skutečnosti jde o poměrně jednoduchou proceduru, při které je ale nutné dodržet několik základních věcí. Při zmínce o „detoxu“ by měl přitom zpozornět asi každý, kdo se například občas potýká se stresem, jí nezdravě nebo nedodržuje pitný režim. V těchto i v dalších případech se v těle usazují toxiny a organismus se překyseluje. Člověk se pak cítí ospalý, rozbolavělý, má potíže se zažíváním. Jak se toho vyvarovat, s tím vás seznámíme v našem článku.

Pročištění těla nemusí být náročné na čas ani na peníze. V obchodě si místo jedné věci koupíte jinou, vyrazíte na procházky… Výsledky se dostaví samy a vaše tělo vám poděkuje.

1) OMEZTE KÁVU

Ačkoliv si to mnozí neuvědomují, káva patří mezi vysoce kyselinotvorné potraviny. Silně zatěžuje játra i žaludek a dehydratuje. Chcete-li proto zatočit s překyseleným zažíváním, měli byste kávu ze svého nápojového lístku načas škrtnout.

Chápeme ovšem, že někteří z vás si bez šálku horké kávy nedokážou představit začátek dne. Můžete ji proto nahradit zelenou kávou – je méně kyselinotvorná a paradoxně obsahuje více kofeinu, jelikož je z nepražených kávových zrn.

2) ZAPOMEŇTE NA DRASTICKOU DIETU

Často se setkáte s názorem, že nic tak nepročistí organismus jako půst. A půstem je myšleno opravdu jen pití čisté vody a nic víc. Takový půst však může nezkušenému a netrénovanému člověku nadělat více škody než užitku. Rozhodně by se do něj neměli pouštět lidé se zdravotními problémy, a už vůbec ne třeba děti.

Pokud se přesto rozhodnete, že půst je pro vás to pravé ořechové, podrobně si nastudujte, jak na to. Teoretickou přípravu je zde dobré nezanedbat. Pití čisté vody a vyřazení sladkých limonád, případně alkoholu, však můžete udělat i bez drastického hladovění. Takový krok lze jen doporučit.

3) JEZTE VLÁKNINU A ANTIOXIDANTY

Namísto půstu zkuste změnit jídelníček. Pro regeneraci těla je nejlepší začít jíst mnohem více vlákniny. Koupit si ji lze jednoduše v tabletách, ty jsou však mnohdy zbytečně drahé. Stejné množství je přitom obsaženo v kdejakém ovoci nebo zelenině, nejlépe v syrovém stavu nebo ve formě šťávy.

Kromě luštěnin, jako je čočka, fazole, cizrna a hrášek, jsou to dále listová zelenina či jablka, pomeranče, kiwi. Silné antioxidační účinky mají borůvky, zelený čaj nebo bylinky: rozmarýn, tymián, šalvěj, máta, ostropestřec. Obzvláště účinný je pampeliškový čaj, který vyplavuje nežádoucí toxiny z těla.

4) HÝBEJTE SE

Pravidelný pohyb je základem každého zdravého organismu a při detoxikaci to platí obzvláště. Může jít přitom o obyčejné venčení pejska, jen si trasu o pár minut prodloužíte, případně se vydáte na nákup do vzdálenějšího obchodu. Variant, jak si nenásilně prodloužit pohyb na čerstvém vzduchu, je více. Vždy však spalujete tuky, zpevňujete svaly a zvyšujete imunitu.

O PROJEKTU ZDRAVÁ FIRMA

V KS-Europe nám na zdraví kolegů a spolupracovníků velice záleží. I z toho důvodu jsme zavedli unikátní zaměstnanecký benefit Zdravá firma, kterým přispíváme ke zdraví zaměstnanců. Na každoročních Dnech zdraví se tak zaměstnanci mohli kupříkladu seznámit se vzorky čajů, které pro svůj vysoký podíl antioxidantů přispívají k očistě organismu.

Věříme, že vám některé z těchto rad byly nápomocné a kromě jarního úklidu vaší domácnosti nezapomenete i na jarní pročištění těla.