Dovolená v době „covidové“ aneb jak si užít léto.

Dovolená v době „covidové“ aneb jak si užít léto.

Již několik týdnů žijeme jinak, než jsme byli doposud zvyklí. V nouzovém stavu. Vláda vyhlásila pro území České republiky nouzový stav z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu coronaviru označovaného jako SARS CoV-2. Máme spoustu omezení jak v běžném životě, tak v např. cestování a tím pádem máme i nejasné výhledy k blížící se době letních dovolených.

V době vzniku tohoto článku (6. 4.) stále není jasné, zda bude opět možné cestovat za hranice. Dle všech současných signálů od hygieniků a vládních činitelů to vypadá, že se budeme muset spokojit s prožitou dovolenou v tuzemsku. A v tom lepším případě.

NOUZE O MÍSTA?

Vzhledem k tomu, že loni odcestovalo třeba jen do Chorvatska 813 000 Čechů a celkově do ostatních částí světa už jsou to miliony, dá se očekávat, že stejné množství lidí se bude chtít (pokud to bude možné) ubytovat v tuzemsku. Bude tedy nouze o dobrá místa a možná jakákoliv místa.

JAK SI TEDY NAPLÁNOVAT DOVOLENOU?

Pravděpodobně nejlepší radou je, objednat si ubytování sami. Bezkontaktně a pokud možno s možností bezplatného storna, pokud se vývoj situace bude jevit negativně.

Ideálním a spolehlivým nástrojem jsou osvědčené servery, kde si můžete vybrat ze široké nabídky ubytování jako jsou např. Booking, Trivago, E-chalupy apod. Nemusíte nikam chodit. Vše se děje online. Objednávku můžete učinit přes internet z pohodlí domova, zjistit aktuální dostupnost vybrané destinace ve vašem termínu, prohlédnout si recenze těch, kteří tam už byli a zjistit také jaké má zvolená destinace hodnocení.

POZOR NA STORNO!

Tím nejdůležitějším krokem je pak potvrzení objednávky. Věnujte velkou pozornost storno podmínkám, tedy možnostem vrácení peněz, pokud výlet budete muset zrušit. Každý ubytovatel poskytuje jiné možnosti. A to je také znát na ceně. Pokud zvolíte vrácení peněz při stornu např. 3 dny předem bude cena pravděpodobně jiná, vyšší, než při stornu desítky dnů předem. Často je také k dispozici varianta bez vrácení peněz. Ta bývá i cenově nejvýhodnější.

Úplně nejlepším řešením by samozřejmě bylo rychlé „vymizení“ nebezpečného viru s návratem k běžným zvyklostem. A odjet, kam jen budeme chtít. Jenže to se nám o letošním létě zřejmě nesplní.