jak chránit své zdraví v období chřipkových epidemií

Jak chránit své zdraví v období chřipkových epidemií

Chřipka dokáže s naším tělem velmi slušně zamávat. A nejen s tělem. Pokud ulehneme pod nátlakem virů do postele, přináší další starosti. Od rušení rodinných plánů až po někdy složité přeorganizovávání chodu rodiny. Jak by řekl optimista: „Nejlepší je být zdráv!“

Jak na to?

Útočícím virům se jen tak lehce uniknout nedá. Musíme přece nakupovat, jezdit hromadnými prostředky, chodit do práce. Tam všude je větší množství lidí a potenciální možnost nákazy. Vždyť v době chřipkové epidemie je minimálně 1600 nemocných na 100 000 obyvatel. Z aktuálních dat, která v pátek zveřejnil Státní zdravotní ústav vyplývá, že chřipková epidemie stále trvá, i když nemocných už v Česku ubývá. Nejvíc jich je na Liberecku, Karlovarsku, Plzeňsku a Zlínsku.

Jak snížit riziko na minimum

Lidem se doporučuje vyhýbat se větším davům všude tam, kde to není nevyhnutelně nutné. Jistě pomůže, pokud odložíme plány návštěv divadel, kin a budeme dodržovat základní hygienická pravidla. Mytí rukou mýdlem a teplou vodou, nebo použití desinfekčního prostředku na alkoholové bázi. Při kašlání a kýchání je třeba zakrývat si ústa a nos papírovým kapesníkem, kýchat a kašlat do horní části rukávu, a ne do svých rukou. Přednostně používat papírové kapesníky. Nemocní by se naopak měli chovat zodpovědně a chřipku „vyležet“.

Posílení imunity

Další dobro, které pro sebe můžeme udělat tkví v posílení imunity. Je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů. Pokud nejsou po ruce, tak alespoň ve formě různých vitaminových doplňků stravy. Odborníci se také přiklánějí k celoročnímu otužování. A vaše tělo bude v lepší kondici, pokud máte dostatek pohybu anebo se oddáváte pravidelnému sportu

Očkovat – neočkovat?

Obě varianty mají své příznivce i odpůrce. Jako naočkovaní můžete riziko onemocnění zásadně snížit. Pokud se pro něj rozhodnete, pro injekci je nejvhodnějším obdobím podzim. Důležité je vědět, že chřipka není jen jedna. Složení vakcíny se každý rok mění, aby látka účinkovala vždy proti aktuálně zmutovaným virům chřipky. Je důležité se proto zajímat, jakou vakcínu nabízí právě váš lékař.

I když je už naštěstí chřipková epidemie pomalu na ústupu, neznamená to, že nemůžete onemocnět. A tak stále platí většina rad výše. My vám ovšem přejeme trvalé a co nejpevnější zdraví po celý rok.