Letní pohoda žena v houpací síti

Jak si na dovolené skutečně odpočinout? Máme pro vás 4 tipy

Prázdniny jsou v plném proudu, a i pro nás, pracující, jsou často symbolem cestování a dovolené. Nezáleží na tom, jestli volné dny trávíte u moře, či na chalupě, důležité je si odpočinout. Skutečně odpočinout. Jak na dovolené načerpáte energii, abyste se z ní nevraceli s pocitem, že potřebujete ještě dalších pár dní oraz na vzpamatování? Máme pro vás několik tipů.

1. Odjeďte na delší dovolenou

Jak dlouhá by měla dovolená být, abyste se vrátili zcela odpočatí? Týden jednou za rok je (viděno prizmatem čerpání energie) málo. Efektivnější z hlediska odpočinku je rozprostřít dovolenou rovnoměrně do celého roku, anebo si dopřát alespoň dva týdny dovolené v kuse.

Psychologové doporučují právě druhou možnost a shodují se, že délka dovolené má přímý vliv na to, jak moc si odpočinete. Obecně platí, že lidská mysl se na dovolenkový režim adaptuje až po několika dnech mimo běžný denní režim. Prvních pár dní u moře tak nejprve myslíte na práci či na to, zda sousedka skutečně vybírá poštu, jak vám před odjezdem slíbila.

Až po pár dnech konečně přepínáte na dovolenkový mód, relaxujete, užíváte si sluníčka a stres z vás opadává. Posledních pět až sedm dní (pakliže vyrážíte na delší dobu) se pak opět začínáte orientovat na běžnou denní rutinu a přemýšlíte nad tím, jak dlouho potrvá, než vyperete dětem špinavé oblečení, že musíte s autem do myčky, nebo že vás čeká opětovný nástup do práce.

Pokud tedy můžete, vyrazte na delší dobu. Zaměstnanci KS-Europe mají štěstí, že si mohou užívat týden volna navíc. Jak s ním v letošním roce naložíte vy?

2. Zvolte aktivní dovolenou

Mladý pár si užívá aktivní dovolenou v horách

Nemůžete se každý rok dočkat, až se v létě vyvalíte na pláži a ani se nehnete? Pokud nevykonáváte fyzicky nejnáročnější typy prací, zvolte raději aktivní formu dovolené. Odborníci ve většině případů pasivní dovolenou spíše nedoporučují. Zvlášť pokud například vedete tým lidí, pracujete hlavou či s lidmi v práci hodně přicházíte do styku.

Při ležení na pláži totiž dáte mozku velký prostor k přemýšlení. A nad čím jiným než nad prací, vztahy na pracovišti či nad tím, jaké to bude, až se vrátíte, by měl celou tu dobu přemýšlet? Navíc – někdy vaše myšlenky nepřehluší ani dobrá kniha nebo hudba.

Na druhou stranu aktivní dovolená plná nových zážitků je většinou cestou ke kvalitnějšímu (minimálně psychickému) odpočinku. Je ale nutné vybrat správný způsob trávení času a s aktivitou to nepřehánět. Ono pokud se živíte jako tesař, pak vyplnit volno stavbou dřevěného altánu na zahradě není to pravé ořechové. Stejně tak pokud celý rok jezdíte autem a posilovně příliš nedáte, není dobrý nápad najednou vyrazit na pochod přes albánské hory.

Jaký tedy zvolit dovolenkový program tak, abyste skutečně relaxovali? Na dovolené dělejte pravý opak toho, co děláte v práci! Pracujete vsedě? Vyrazte na horskou túru. Pracujete u počítače? Vypněte jej a vyrazte do přírody. Stojíte po celý den téměř bez hnutí? Alespoň část dovolené si dopřejte polehávání u moře či bazénu. A zbytek? Zkuste například masáž, vířivku nebo lehkou turistiku.

3. Vyhněte se zbytečnému stresu

Na dovolené si máte odpočinout. Nebuďte nervózní z toho, že část programu nejde podle plánu a rovněž se nenechte znervóznit nikým jiným. A pokud se vám něco nechce dělat, tak to zkrátka nedělejte. Také se netrapte, že oběd byl drahý, že dětem nechutná místní specialita a že stůl by zoufale potřeboval leštěnku. Vždyť to jsou maličkosti, ne?

Konečně máte čas dělat věci, které se do každodenního shonu nemají šanci vejít. Přečtěte si knížku, kterou jste dostali pod stromeček, sejděte se s přáteli, které jste dlouho neviděli, a hlavně se dobře bavte.

4. Nechte si den rezervu na návrat do reality

Dovolená je většinou krásný únik od každodenní rutiny, avšak nastane čas, kdy se budete muset vrátit zpět. Jak si nepokazit závěr volna obavami z návratu do práce? Nechte si jeden den rezervu, abyste se po návratu mohli adaptovat na domov, dospat se z cesty, vyprat hromady špinavého oblečení a přepnout se zpět do pracovního režimu.

Nejvíc si návrat z dovolené usnadníte ještě před jejím začátkem. Stačí si v práci dořešit všechny resty, vysvětlit zastupujícím kolegům vše potřebné a odjet s „čistým stolem“. S vědomím, že na vás nečeká hromada problémů, jejichž řešení jste odložili na „potom“, se vám bude z dovolené vracet mnohem snáz.

Dovolenková fotosoutěž fotky na šňůře přichycené kolíčky logo KS-Europe

Dovolenková fotosoutěž (nejen) pro zaměstnance KS-Europe

Jak to máte vy? Vyrážíte na dovolenou, anebo ji už máte za sebou? Ať tak, či tak, máme pro vás soutěž!

Zašlete nám fotografii z dovolené a přidejte k ní krátký text o tom, kde jste volno trávili a u jakých činností jste si nejvíce odpočinuli. Soutěž probíhá do konce září, času tedy máte na své úlovky dostatek. Vyhodnocení proběhne začátkem října, nejzajímavější fotografie odměníme dárkovým balíčkem.

Fotografie můžete zasílat na e-mail personal@ks-europe.com nebo prostřednictvím firemního Facebooku. Fotografie budou poté zveřejněny na našich nástěnkách a na Facebooku, kde budete moci o nejlepších fotografiích rozhodovat i vy.

Účastí v soutěži dáváte souhlas k uveřejnění fotografie v časopise KS Revue, na nástěnkách naší společnosti a na firemním Facebooku.