foto: Jirka Jiroušek, www.nebeske.cz

Kam se vydat na hory

Letošní zima je sice na sníh obecně jedna z nejchudších, ale to neznamená, že na své zimní radovánky musíme zapomenout. I přes významný nedostatek sněhu se čeští vlekaři snaží pracovat s každou vločkou. Buďto tou přírodní nebo uměle vytvořenou.

Proč je letošní zima tak výrazně teplá?

Příčinou nadprůměrně teplého počasí je opakující se vliv tlakových výší nad jižní a jihovýchodní Evropou. V důsledku toho se do střední Evropy dostává od jihozápadu, zejména ve vyšších vrstvách atmosféry, teplý vzduch. Na horách, kde je oproti loňskému roku pětkrát až osmkrát méně sněhu, bylo kvůli teplotní inverzi v polovině ledna až rekordně teplo. Počet dnů, kterých vydatně sněžilo, bohužel nenapočítáme více jak na jedné ruce.

Ale jak už jsme zmínili, vlekaři umí dělat se sněhem zázraky a jejich sněžná děla při každém mrazivém dnu vyrobí obrovské množství sněhu. Takže se zdá, že i jarní prázdniny jsou zachráněny.

Kam tedy za lyžovačkou v našem nejbližším okolí?

 

Šumava/ Železnorudsko

Jedničkou na Šumavě je jisto jistě Skiareál Špičák (1205 m.n.m.). Sjezdovky různé obtížnosti, sedačková lanovka na vrchol, noční lyžování, lyžařská škola, školička pro nejmenší. A plno dalšího vyžití i mimo lyžování. Dostupnost například vlakem z Plzně výtečná. Vlak po projetí tunelem zastaví přímo pod areálem. Skvělé je, že skipas platí i v areálu Nad nádražím - Belveder přímo v Železné rudě. Celodenní skipas nás vyjde na 650 Kč (dospělý).

Pokud budeme chtít ještě výše, stačí popojet jen kousek za hranice na německý Velký Javor (1456 m.n.m.). Tam zažijeme ještě komfortnější prostředí. Větší výběr sjezdovek na jejichž vrchol nás dopraví rozmanité druhy lanovek. Počínaje kabinkovou, přes sedačkové pro 6 osob až po kotvy. Parkování u kopce je zdarma. Celodenní skipas nás vyjde na 35 Eur tedy v přepočtu cca 875Kč (dospělý).

 

Krušné hory

Jiné hory, jiná jednička. Skiareál Klínovec (1244 m.n.m.). Pokud se rozhodneme lyžovat na majestátu Krušných hor, který má celkem 31,5 km sjezdovek, budeme si moci vybrat z 11 vleků, 5 lanovek a 5 dětských pásů.

Klínovec má letos zajímavou novinku. Spustili již třetí lanovku s oranžovou krycí bublinou. Obsluhovat bude sjezdovku „Dámská“, kterou využívají především začínající lyžaři nebo rodiny s dětmi. Minulý rok sjezdovku rozšířili o téměř 100 %. Parkování u Klínovce je samozřejmě také zdarma. Celodenní skipas nás vyjde na 790 Kč (dospělý).

Všechny výše zmíněné areály však mají jedno společné. Jsou v nádherném prostředí nejen českých hor, kde lze volný čas příjemně strávit i mimo sjezdovky. Když je málo sněhu, třeba procházkami na malebná místa. Těch mají tato střediska kolem sebe spoustu.

 

zdroj foto: Jirka Jiroušek, www.nebeske.cz