Malá, ale nebezpečná klíšťata

Malá, ale nebezpečná aneb co bychom měli vědět o klíšťatech

Houbová sezóna je v plném proudu a s ní spjaté období klíšťat. Tito drobní a na první pohled nenápadní jedinci přenášejí velmi závažná onemocnění a mohou nám tak natrvalo ovlivnit kvalitu života. Jak zajistit správnou prevenci? Co dělat a nedělat při styku s klíštětem?

Klíště je nejvýznamnější přenašeč neuroinfekcí v celé střední Evropě. Tento napohled malý, nenápadný jedinec přenáší lymeskou boreliózu, klíšťovou encefalitidu a méně známé onemocnění- babesiózu a granulocytární ehrlichiózu.

Rizikovými místy zvýšeného výskytu klíšťat jsou především listnaté a smíšené porosty, zejména jejich okraje zarostlé křovinami a břehy vodních toků a ploch. S výskytem klíšťat je třeba počítat i v parcích a zahradách.

Infikovaná klíšťata se vyskytují na celém území Čech. Existují oblasti, kde je pravděpodobnost nákazy vyšší (jižní Čechy, podhůří Šumavy, okolí Prahy, Bruntálu a Brna, Plzeňsko, Opavsko a Podyjí). Období rizika začíná v 2. polovině března a končí v 1. polovině listopadu.

 

PREVENCE

  1. Očkování proti klíšťové encefalitidě. Očkování proti dalším onemocněním bohužel není dostupné.
  2. Při pobytu v přírodě- zvolit vhodné oblečení - zejména kalhoty z hladké látky (bez vlasu - menší možnost přichycení).
  3. V terénu ohroženém výskytem klíšťat nesedat (nelehat) na zem, ani při použití pokrývky jako podložky.
  4. Existuje příčinná souvislost, mezi hladinou vitamínů skupiny B v krvi a výskytem napadení klíšťaty. Specifický odér vitamínu B prostupujícího póry pokožky je nejen pro klíšťata, ale i pro další hmyz, velmi nepříjemný. Proto konzumaci potravin s obsahem těchto vitamínů, můžeme brát jako prevenci. Potraviny s největším obsahem vitamínů skupiny B jsou pivovarské kvasnice a droždí. Dále je najdeme v játrech, srdíčkách a ledvinkách, ve vepřovém mase, v pšeničných otrubách, klíčkách a ovesných vločkách, fazolích, bramborách, chřestu či květáku.
  5. Použití syntetického repelentu obsahují účinnou látku deet. Pozor, ta může u jedinců s citlivou pokožkou vyvolávat alergie, a proto je lépe repelent aplikovat na oblečení. Čím vyšší procento syntetické látky, tím účinnější ochrana.
  6. Použití přírodního repelentu jsou šetrnější a jsou proto vhodné pro citlivou pokožku a děti. Nevýhodou je nižší účinnost a nižší doba působení.

 

TIP - DOMÁCÍ VÝROBA PŘÍRODNÍCH REPELENTŮ 

Je prokázáno, že aromatické bylinky klíšťatům nevoní. Účinné jsou květy levandule, které stačí promnout mezi prsty, semínka fenyklu a lístky bazalky.

  • Repelent z rozmarýnu - K přípravě rozmarýnového repelentu budeme potřebovat 100 gramů sušeného nebo 200 gramů čerstvého rozmarýnu a lžíci octa. Rozmarýn povaříme zhruba v jednom litru vody a po vychladnutí přidáme ocet. Směs přecedíme přes velmi jemné sítko a nalijme do rozprašovače. Repelent skladujte v chladu.
  • Repelent na olejové bázi - Za vyzkoušení stojí i olejový repelent z třezalky, pelyňku, šalvěje nebo heřmánku. Bylinky stačí zalít horkým rostlinným olejem a nechat tři týdny louhovat v chladu a v temnu. Při jeho aplikaci však musíme dát pozor na oděv! Skvěle funguje i mandlový olej, který smícháme s růžovým olejem a vodou.
  • Lihový bylinný roztok - Velmi účinný přírodní repelent si můžeme připravit ze zelených šišek z túje nebo zelených slupek z vlašských ořechů. Suroviny stačí povařit v jednom litru vody a přidat Francovku. Fungovat budou i květy vratiče, které smícháme s rozdrceným stroužkem česneku a zalijeme ho lihem.

 

JAK ODSTRANIT PŘICHYCENÉ KLÍŠTĚ

Místo přisátí spolu s klíštětem v první řadě dezinfikujeme. Dále pomocí navlhčené textilie či navlhčené sirky lehce vikláme ze strany na stranu s klíštětem, které se po 2-3 minutách uvolní. V poslední řadě místo po odstraněném klíštěti znovu dezinfikujeme.

POZOR! Klíšťaty netočit- hypostom není vrut! Při pokusu o otáčení dojde vždy k odtržení přední části klíštěte, která zůstane v kůži napadeného a způsobí dlouho přetrvávající zatvrdlinu, případně zánět.

 

CO DĚLAT S ODSTRANĚNÝM KLÍŠTĚTEM

S každým klíštětem je třeba zacházet jako s potenciálně infekčním materiálem. Klíště se nesnažíme v žádném případě mechanicky rozdrtit, nejlépe ho zabalíme do ubrousku, či novin a zapálíme.