Světový den bez tabáku: Muž a žena společně skoncovali s kouřením

Světový den bez tabáku: Típněte poslední cigaretu

Cigarety patří mezi spotřební zboží, které může způsobit vážná zdravotní onemocnění a v tom nejhorším případě i smrt. Přesto si více než 2 miliony Čechů každý den neodpustí svou pravidelnou dávku nikotinu. Pokud patříte mezi 70 % kuřáků, kteří by nejraději s tímto zlozvykem skoncovali, mohl by vás zajímat následující článek. A kdo ví, možná si na příštích Dnech zdraví v KS-Europe necháte změřit svoje tělesné hodnoty už jako nekuřák.

Bez tabáku ode dneška už napořád!

Světový den bez tabáku připadá každý rok už více než 30 let na poslední den v květnu. Právě 31. květen pro vás může být dnem, kdy přestanete kouřit. Proč? Psychologové se shodují, že větší šanci na úspěch mají ti kuřáci, kteří si pro skoncování se svým zlozvykem stanoví předem nějaký pro ně významný den. Může to být narození potomka, výročí svatby nebo symbolicky právě Světový den bez tabáku.

Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

31. květen je světový den bez tabáku, típněte poslední cigaretu
Psychologové se shodují, že větší šanci na úspěch mají ti kuřáci, kteří si pro skoncování se svým zlozvykem stanoví předem nějaký pro ně významný den. Může to být narození potomka, výročí svatby nebo symbolicky právě Světový den bez tabáku.

Pozitivní dopady na váš organismus pocítíte už po prvních hodinách po vykouření poslední cigarety. Už do dvaceti minut vám klesne krevní tlak na běžné hodnoty. Za 8 hodin klesne obsah jedovatého oxidu uhelnatého na polovinu a obsah nikotinu v těle se sníží o 90 %. Po jednom dni bez cigarety už u vás začne mírně klesat riziko infarktu a tělu se podaří zcela vyloučit oxid uhelnatý.

Opravdu prospět svému zdraví a prodloužit si život ale můžete jen tehdy, přestanete-li kouřit nadobro. Důležitým milníkem je první měsíc bez cigarety. To už by měla odeznít většina abstinenčních příznaků a vy se dostáváte do psychické pohody.

Chronického kašle se zbavíte až po půl roce. V té době se vám už bude mnohem lépe dýchat, budete odolnější vůči nemocem, protože vaše dýchací cesty se stíhají regenerovat.

po 5 letech abstinence kouření klesne nebezpečí infarktu na polovinu, do 10 let budete mít o polovinu nižší pravděpodobnost, že onemocníte rakovinou plic. Dlouhých 15 let však bude trvat, než se váš kardiovaskulární systém vrátí do stavu, ve kterém byl před tím, než jste začali kouřit.

Co se stane s vaším životem, když přestanete kouřit?

V první řadě se naučíte lépe pracovat se stresem. Pro kuřáka je řešení stresových situací snadné, má berličku v podobě krabičky cigaret. Když přestanete být závislí na tabáku, naučíte se čelit problémům sami za sebe.

Když jsme u toho stresu, típnutím poslední cigarety si v důsledku i spoustu stresu ušetříte. Osvobodíte svou mysl od nutkavého přemýšlení nad tím, kdy bude nejbližší příležitost si zase zapálit. Pozitivní také je, že zmizí ony chvíle plné hrůzy a děsu, když zjistíte, že v krabičce zbývá poslední cigareta, případně že nemáte zapalovač a otevřená trafika je v nedohlednu.

Kolik ušetříte, když skoncujete s kouřením? Za rok i na pěknou dovolenou!

Průměrná cena nejprodávanějších cigaret je aktuálně 89 Kč za krabičku. Průměrnému kuřákovi krabička vydrží 3 dny. Každý měsíc si tak na kouření musí kuřák průměrně vyhradit 890 Kč, za rok utratí za cigarety bezmála 11 000 Kč.
Jenže! Pokud patříte k náruživějším kuřákům a denně vykouříte celou krabičku cigaret, rázem se z 11 000 Kč dostáváte na trojnásobek, tedy 33 000 Kč! Pokud v domácnosti kouříte dva, za rok to váš rodinný rozpočet sníží klidně i o 60 000 Kč! A za to už by byla slušná dovolená.

Přestanete obtěžovat své okolí. Přestože vám to málokdo řekne do očí, kouření obtěžuje většinu lidí (a mnohdy i kuřáky samotné). Ať už kouřením před vchodem do restaurace, pod otevřenými okny, nebo ve frontě na pivo. Navíc se zbavíte nepříjemného zápachu, jehož si sami po návratu z kuřácké pauzy ani nevšimnete, ale který celou místnost spolehlivě zamoří.

Začnete chodit včas. Možná to znáte sami, ať spěcháte, jak spěcháte, na cigaretu si najdete čas vždycky. Pravidelná zpoždění se s típnutím poslední cigarety stanou minulostí.

Budete mít více času na sebe a na rodinu. Nezdá se to, ale pojďte počítat s námi. Průměrný kuřák vykouří 6 cigaret denně a touto činností stráví zhruba půl hodiny. Za týden už to je 3,5 hodiny času stráveného kouřením, za měsíc to dá celkem 14 hodin. A za rok? Za rok průměrný kuřák „prokouří“ dokonce celý týden!

O projektu Zdravá firma

V ekonomickém zájmu společnosti je nízká nemocnost zaměstnanců, zdraví kolegů nám zkrátka leží na srdci. Proto jsme uvedli do provozu projekt Zdravá firma, který nám umožňuje přispívat ke zdraví zaměstnanců. Na přelomu loňského roku tak mohli naši zaměstnanci chodit pravidelně plavat, na každoročních Dnech zdraví si zase mohou přeměřit svoje tělesné hodnoty, například kapacitu plic, jejíž postupné snižování je často připisováno právě kouření.

Přejeme vám mnoho úspěchů v odvykání kouření a věříme, že pokud si opravdu přejete přestat, jistě se vám to podaří.