VÁNOCE VE ZDRAVÍ A POHODĚ

VÁNOCE VE ZDRAVÍ A POHODĚ

Vánoce jsou nazývány jako „svátky rodiny“. Obdobně idylicky zní přízvisko svátky klidu a míru. Ale naplnit tyto přívlastky je mnohdy velmi obtížné, dnešní zrychlený způsob života plný stresu, pronásledované pocity perfektní 100% přípravy, naplnění přání našich nejmenších, vymýšlení a shánění dárků, hrůza z nabrání kil navíc. Pojďme si advent a vánoční svátky společně s rodinou užít a naplnit poselství Vánoc.

1. Nedělat si hlavu a odpočinout si

Advent má být přípravou na Vánoce nejen v křesťanském slova smyslu, ale především přípravou psychickou. Tu potřebuje každý, bez ohledu na vyznání či zvyky. Abychom si totiž o Vánocích opravdu odpočinuli, musíme náš organismus i mysl postupně zklidnit, uvést do rovnováhy a do módu „odpočívám a s ničím si nedělám hlavu“.

2. VÁnoční úklid aneb nic se nemá přehánět

Vypucovaný byt do poslední kliky a zákoutí klid a pohodu vašemu domu či bytu nezaručí. Zvlášť pro ženy, starající se o svou domácnost, na které se v tomto období valí „tisíce musíš“ naopak vyvolá stres, nepříjemné nálady a to přeci nechceme. Už se Vám někdy stalo, že jde manžel s dětmi sám na adventní trhy, jen protože prostě musíte vyleštit okna? A nebylo by lepší dát si s nimi horký čaj a obdivovat vánoční strom na náměstí? Dům ukliďte jako obvykle, zapojte celou rodinu včetně dětí např. formou hry „aby se Ježíškovi, až přijde, u nás líbilo“. Další variantou je tip pro pány. Pokud chcete své drahé polovičce darovat něco opravdu hodnotného, objednejte paní na úklid. Dnes už to není žádné tabu a budete mít uklizený byt i odpočatou ženu.

3. jezte střídmě

Vánoční svátky se rovnají největšímu počtu žlučníkových záchvatů. Ani problémy se žaludkem či střevy nejsou ničím neobvyklým. Jak se jim vyhnout? Jezte chutně, ale střídmě. Vánoční atmosféru nedělají stoly prohýbající se pod jídlem. A nikde není psáno, že budete skvělou matkou, manželkou či partnerkou jenom v takovém případě, když napečete osm druhů cukroví, připravíte tři typy salátů a mimo kapra upečete pro jistotu ještě kuře. Možná pro vás bude milým překvapením, že vaši blízcí ocení společně strávený čas víc, než menu o několika chodech. Tím, že nebudete týden tancovat kolem plotny prospějete nejen svým vztahům a svému psychickému zdraví, ale taky fyzickému zdraví celé rodiny.

4. nekupujte dárky, na které nemáte

Je nutné si uvědomit, že ne každý z nás má na to, aby koupil dceři pod stromeček auto, manželce kabelku Louis Vuitton a synkovi postavil v suterénu tělocvičnu. Zní to jako klišé, ale u dárků opravdu nezáleží na ceně ale na tom, zda daného člověka, kterého se chystáme obdarovat, dobře známe. I malý dárek, který je koupený (nebo vyrobený) z lásky, potěší. Před Vánoci se však spousta jinak rozumných lidí nechá strhnout všeobecně panujícím šílenstvím a propracovaným marketingem. Nepřiměřené výdaje za dárky ale nejsou zárukou radosti a rodinné pohody. Lidé si často půjčují a po Vánocích se dostávají do ještě většího stresu než před Vánoci.

5. o vánocích dělejte to, co chcete vy

Každý má jinou představu o způsobu trávení Vánoc. Někdo lpí na svátcích strávených v rodinném kruhu, někdo chce jet na horskou chatu s kamarády, někdo chce být sám a v klidu. Důležité jsou vaše představy a přání. Je pěkné, že vás a vaše děti chce vidět babička z Jižních Čech. Jenže potom byste museli navštívit i druhou babičku, která bydlí v Krkonoších. Výsledkem je, že strávíte svátky v autě se řvoucími dětmi a nevrlým manželem. A to nechcete. Návštěvy jde zdvořile odmítnout s tím, že chcete prožít Vánoce v klidu. Cestu můžete naplánovat na jakýkoliv jiný víkend a příjemně si návštěvy rozložit. Nebo pozvěte babičky a dědečky na Štědrý den, babičky rády pomůžou s přípravami, dědečkové zabaví děti a Vánoce prožijete v klidu a pohodě v kruhu rodinném.